Přidáno: Zář 17 2014
Kategorie oprav: Elektroservis - Realizované opravy, Svářečky, Svářecí invertory

Extol IW120F – Oprava svářecího invertoru

Extol IW120FSvářecí invertor Extol IW120F se řadí mezi levnější HOBY svářečky vhodné pro občasné svařování.

Jak je z názvu patrné, invertor je osazen tranzistory typu IGBT, což je zkratka pro bipolární tranzistor s izolovanou bází. Pro svoji robustnost se tyto typy tranzistorů ve svářecí technice používají poměrně často.  Celkem čtyři IGBT tranzistory bývají osazeny v těchto typech svářecích invertorů.

Jedná se o invertor, které bylo možno svého času zakoupit hlavně v supermarketech za cenu kolem 5000,-Kč.

Oprava invertoru Extol IW120F

Zákazník se na nás obrátil s tím že svářečka asi po čtyřech letech přestala svářet. Závada se projevovala tak, že svářecí elektroda při vodivém kontaktu pouze jiskřila a nevytvářela patřičný elektrický oblouk s odpovídajícím proudem. Problém byl právě v tom, že svářecí invertor nebyl schopen dodávat do sváru dostatečný proud.

Takovéto chování invertoru bylo zapříčiněno poruchou v regulačních obvodech spínání tranzistorů IGBT. Jeden z těchto IGBT tranzistorů byl také vadný. Tranzistory je však nutno vyměnit všechny 4.

Po výměně těchto tranzistorů byl zjištěn ještě vadný kondenzátor dodávající energii pro tyto koncové tranzistory. Konečně po této výměně byla svářečka Extol IW120F připravena zpět do služby pro pana majitele.

invertor-igbt-tranzistor

Tranzistor IGBT

 

Pošlete nám dotaz:

Jednoduše vyfoťte porouchané zařízení nebo desku s plošnými spoji (pokud deska není uvedena na našich stránkách) a pošlete prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. Uveďte ještě typ zařízení a letmý popis závady. Obratem Vám zašleme odpověď a návrh řešení opravy. Můžete tak zvážit, zda se vyplatí desku opravit nebo ne.
Položky označené * je nutné zadat

Jméno: *

E-mail: *

Telefon:

Předmět:

Vaše zpráva:

Jaká je četnost poruchy?

Někdy funguje a někdy neNefunguje vůbec

Jaký byl průběh poruchy zařízení?

Závada se objevovala postupněZávada se objevila během provozuZávada se objevila náhle po zapnutíZávada se objevila po delší době nepoužívání zařízeníJiný způsob projevení závady

Můžete přiložit 2 obrázky nebo jiné soubory o velikosti do 3MB: