11. 3. 2020 Hladinový senzor pračky AEG a Electrolux

Hladinový senzor pračky

Hladinový senzor pračky AEG a Electrolux

Pračky a sušičky AEG/Electrolux lze přepnout do testovacího diagnostického módu. Díky tomuto módu lze ověřit jednotlivé funkce pračky.

V pračkách a sušičkách AEG a Electrolux jsou použity stejné, či podobné komponenty. Podobné komponenty jsou použity i v ostatních pračkách a sušičkách jiných výrobců.

V diagnostickém testovacím módu, v jednom z kroků tohoto módu, lze tedy provést otestování hladinových-tlakových snímačů-spínačů. Na displeji lze tak v diagnostickém módu vidět např. výšku hladiny vody v pračce.

V pračce mohou být dva tlakové snímače. Do tlakových snímačů je přivedena hadička z výpustního prostoru. Podle výšky hladiny vody v pračce dochází ke zvýšení tlaku v těchto hadičkách a tento tlak je snímán těmito tlakovými čidly.

Hladinový senzor pračky - tlaková komora

Hadičky jsou zde zalepeny lepidlem, aby nedocházelo k úniku vzduchu. Tlak v hadičce by pak byl nižší a čidlo by signalizovalo nižší hladinu vody.

Hladinový senzor pračky - tlaková komora

Tlakový spínač v pračce

Jedno čidlo – tlakový spínač, hlídá aby nedošlo k přehřátí vody topným tělesem. Přes tento tlakový spínač vede vodič přímo napájející topné těleso. Pokud by řídící modul z nějakého důvodu (chyby) nevypnul přívod proudu do topného tělesa a voda by se začala ohřívat nad stanovenou teplotní mez, zvýšil by se tlak v tomto vodovodním systému, tento spínač by tlak zaznamenal a odepnul by svoje vnitřní kontakty a tok proudu do topného tělesa by se přerušil. Tímto by nedošlo k havárii.

Hladinový senzor pračky

Obrázek ukazuje bezpečnostní tlakový snímač. Snímač-spínač odpojuje topné těleso v případě přehřátí vody. Na konektorech jsou naznačeny kontakty AE1 a AE2. Níže je obrázek popisující schéma přepínačů v tlakovém spínači.

Tlakový bezpečnostní spínač pračky

Hladinový senzor pračky

Druhé tlakové čidlo – hladinový senzor slouží k tomu, aby řídící desce sdělilo okamžitý tlak vody v pračce, který samozřejmě se stoupající hladinou také stoupá. Řídící modul tímto spočítá, jak vysoká hladina vody v pračce momentálně je. Podle hladiny a fáze programu pračka řídí napouštěcí ventily nebo vypouštěcí čerpadlo.

Hladinový senzor pračky

Připojená hadička k hladinovému senzoru

Obrázek ukazuje hladinový senzor pračky s připojenou hadičkou přivádějící tlak z výpusti pračky, odvíjející se od výšky hladiny vody. Zde hadička přilepená být nemusí.

Doporučuje se obě tyto hadičky profouknout. Často bývají zaneseny od pracího prášku a řídící jednotka nesprávně vyhodnocuje hladinu vody a může se stát, že nepovolí nějakou další činnost v pokračujícím pracím programu.

Přepnutím přepínače na předním panelu do další polohy diagnostického testovacího módu se obvykle provede např. otestování motoru a jeho elektronické řízení (záleží na modelu zařízení).

  Pošlete nám dotaz:

  Jednoduše vyfoťte porouchané zařízení nebo desku s plošnými spoji (pokud již na desce nebyly prováděny pokusy o opravu) a pošlete prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. Uveďte ještě typ zařízení a letmý popis závady. Obratem Vám zašleme odpověď a návrh řešení opravy. Můžete tak zvážit, zda se vyplatí desku opravit nebo ne.

  Položky označené * je nutné zadat

  Jméno: *

  E-mail: *

  Telefon:

  Předmět:

  Vaše zpráva:

  Můžete přiložit 2 obrázky nebo jiné soubory o velikosti do 3MB:

  Tagged on: