E54

Motor pračky

Uhlíkový motor pračky AEG a Electrolux

Pračky a sušičky AEG/Electrolux lze přepnout do testovacího diagnostického módu. Díky tomuto módu lze ověřit jednotlivé funkce pračky.

V pračkách a sušičkách AEG a Electrolux jsou použity stejné, či podobné komponenty. Podobné komponenty jsou použity i v ostatních pračkách a sušičkách jiných výrobců.

Motor prařky

V diagnostickém testovacím módu, v jednom z kroků tohoto módu, lze tedy provést otestování chování motoru a jeho řízení. Na displeji lze tak v diagnostickém módu vidět např. počet otáček za minutu.

Po přepnutí přepínače do tohoto kroku se spustí motor a jeho otáčky se postupně zvyšují podle toho v jaké fázi 50 Hz sinusoidy síťového napětí spíná tyristor. Otáčky se postupně navýší z nuly do maximálních otáček. Může se otestovat ještě zpětný chod motoru.

Otáčky motoru jsou snímány čidlem otáček. Na displeji se pak může zobrazit počet otáček za minutu.

Obrázek ilustruje komutátorový-uhlíkový motor instalovaný v pračce

Po několikaletém používání pračky může motor vykazovat elektrický svod (ne zkrat) na kostru uzemnění PE (zeleno-žlutý vodič). Svod může být způsoben zanesením drobnými vodivými uhlíkovými částicemi z uhlíkových kartáčů.

Dalo by se říci, že všeobecně uhlíkové motory po několikaletém provozu budou zanešeny vodivým prachem a ten pak způsobuje rušení elektronických řídících jednotek praček a sušiček.

Obrázek ilustruje motor zanesený prachem z uhlíků. Pro zvětšení klikněte prosím na obrázek

Tento prach bývá také přichycen na určitých vodivých cestách na desce s plošnými spoji. Deska pak vypadá, jako spálená. Viz obrázek jiné desky. Jedná se ale o stejný případ.

uhlíkovy-prach-na-desce-elektroniky

Pokud se použije revizní přístroj určený k prověření izolačních odporů přístrojů, může se stát, že ani ten neukáže žádné problémy, které by směřovaly k takovéto poruše.

Pokud tedy padne podezření na desku elektroniky, je dobré předem alespoň zkontrolovat uhlíky a vyfoukat motor kompresorem. Komutátor může být vyčištěn isoprophylalcoholem a také pak vyfoukán kompresorem.

Přepnutím přepínače do další polohy diagnostického testovacího módu se obvykle otestuje např. vypouštěcí čerpadlo. (záleží na modelu zařízení).

  Pošlete nám dotaz:

  Jednoduše vyfoťte porouchané zařízení nebo desku s plošnými spoji (pokud již na desce nebyly prováděny pokusy o opravu) a pošlete prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. Uveďte ještě typ zařízení a letmý popis závady. Obratem Vám zašleme odpověď a návrh řešení opravy. Můžete tak zvážit, zda se vyplatí desku opravit nebo ne.
  Položky označené * je nutné zadat

  Jméno: *

  E-mail: *

  Telefon:

  Předmět:

  Vaše zpráva:

  Jaká je četnost poruchy?

  Někdy funguje a někdy neNefunguje vůbec

  Jaký byl průběh poruchy zařízení?

  Závada se objevovala postupněZávada se objevila během provozuZávada se objevila náhle po zapnutíZávada se objevila po delší době nepoužívání zařízeníJiný způsob projevení závady

  Můžete přiložit 2 obrázky nebo jiné soubory o velikosti do 3MB:

  Tagged on: