11. 3. 2020 E54

Motor pračky

Uhlíkový motor pračky AEG a Electrolux

Pračky a sušičky AEG/Electrolux lze přepnout do testovacího diagnostického módu. Díky tomuto módu lze ověřit jednotlivé funkce pračky.

V pračkách a sušičkách AEG a Electrolux jsou použity stejné, či podobné komponenty. Podobné komponenty jsou použity i v ostatních pračkách a sušičkách jiných výrobců.

Motor prařky

V diagnostickém testovacím módu, v jednom z kroků tohoto módu, lze tedy provést otestování chování motoru a jeho řízení. Na displeji lze tak v diagnostickém módu vidět např. počet otáček za minutu.

Po přepnutí přepínače do tohoto kroku se spustí motor a jeho otáčky se postupně zvyšují podle toho v jaké fázi 50 Hz sinusoidy síťového napětí spíná tyristor. Otáčky se postupně navýší z nuly do maximálních otáček. Může se otestovat ještě zpětný chod motoru.

Otáčky motoru jsou snímány čidlem otáček. Na displeji se pak může zobrazit počet otáček za minutu.

Obrázek ilustruje komutátorový-uhlíkový motor instalovaný v pračce

Po několikaletém používání pračky může motor vykazovat elektrický svod (ne zkrat) na kostru uzemnění PE (zeleno-žlutý vodič). Svod může být způsoben zanesením drobnými vodivými uhlíkovými částicemi z uhlíkových kartáčů.

Dalo by se říci, že všeobecně uhlíkové motory po několikaletém provozu budou zanešeny vodivým prachem a ten pak způsobuje rušení elektronických řídících jednotek praček a sušiček.

Obrázek ilustruje motor zanesený prachem z uhlíků. Pro zvětšení klikněte prosím na obrázek

Tento prach bývá také přichycen na určitých vodivých cestách na desce s plošnými spoji. Deska pak vypadá, jako spálená. Viz obrázek jiné desky. Jedná se ale o stejný případ.

uhlíkovy-prach-na-desce-elektroniky

Pokud se použije revizní přístroj určený k prověření izolačních odporů přístrojů, může se stát, že ani ten neukáže žádné problémy, které by směřovaly k takovéto poruše.

Pokud tedy padne podezření na desku elektroniky, je dobré předem alespoň zkontrolovat uhlíky a vyfoukat motor kompresorem. Komutátor může být vyčištěn isoprophylalcoholem a také pak vyfoukán kompresorem.

Přepnutím přepínače do další polohy diagnostického testovacího módu se obvykle otestuje např. vypouštěcí čerpadlo. (záleží na modelu zařízení).

  Pošlete nám dotaz:

  Jednoduše vyfoťte porouchané zařízení nebo desku s plošnými spoji (pokud již na desce nebyly prováděny pokusy o opravu) a pošlete prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. Uveďte ještě typ zařízení a letmý popis závady. Obratem Vám zašleme odpověď a návrh řešení opravy. Můžete tak zvážit, zda se vyplatí desku opravit nebo ne.

  Položky označené * je nutné zadat

  Jméno: *

  E-mail: *

  Telefon:

  Předmět:

  Vaše zpráva:

  Můžete přiložit 2 obrázky nebo jiné soubory o velikosti do 3MB:

  Tagged on: