11. 3. 2020 E54

Pračka Electrolux nedokončí program

Pračka Electrolux nedokončí programPračka Electrolux nedokončí program. Po přepnutí pračky Electrolux do diagnostického módu displej zobrazí chybu E54.

Někdy pračka nemusí být ani přepnuta do diagnostického módu a display rovněž zobrazí tuto chybu. Navíc chybu E54 nebylo možno vymazat. Po vymazání se chyba znovu objevuje.

Pračka Electrolux nedokončí program – Majitelé praček s touto chybou obvykle popisují problém následujícím způsobem:

 • Pračka zobrazuje chybu E54. Pračka pracuje normálně do určitého bodu, čerpá vodu, pere, ale když se to dostane do určitého bodu, točí se, hodiny se zastaví a nic se neděje. Řídil jsem se radami o jiných tématech a téměř všechno poukazuje na elektroniku. V jednom tématu jsem četl, jak odpojit zem od motoru – zkontroloval jsem, pračka prošla pracím cyklem bez závad.
 • U pračky jsem diagnostikoval chybu 52 – problém s motorem bubnu E52. Porucha motoru blokáda / tachometr (rotace m) přerušení / motoru plochý kabel vadný. Motor se volně ručně točí, ale při spuštění i testovacího programu se nespustí. Jak zjistit zda je závada v motoru samotném nebo v řídící elektronice? když jsem se díval na programátor tak v levá část je černá, ale asi to je spíš nános prachu, který se spálil.
 • uhlíkovy-prach-na-desce-elektronikyPračka Electrolux nedokončí program. Pračka Electrolux EWT 1255 po 16 letech bezvadného provozu zazlobila – programy nedokončí nebo je ani nespustí. Nicméně zapnout jde, svítí, programy jdou zvolit, ale už ne spustit. Opravář diagnostikoval závadu hlavní elektroniky, kód chyby E54, což dle návodu je „porucha relé motoru“. Desku jsem vymontoval, byla špinavá, vypadala až zakouřeně (viz obrázky), nicméně po lehkém otření ubrouskem byla jako nová. Zkusil jsem, jestli po očištění nebude fungovat, jestli nebyla závada způsobena kontaktem nebo krátkým spojem díky karbonu, ale pračka se chová stále stejně – svítí, zvolí program, zamkne buben, ale program se nespustí.
 • Pračka EWT10620  na kterémkoliv nastaveném programu hlásí konec praní, udělá ještě cyklus máchání prádla, asi 2x se otočí buben, potom se rozsvítí kontrolka ukončení praní, vodu dokáže napustit, ale již nevyčerpá.
 • Pračka EWT 1015 při zapnutí cca po pul minutě se pračka vypne a zobrazuje se error a při opětovném zapnutí běží cca minutu, ale poté opět error. Výjimečně se stane ze prací program pokračuje dále, ale většinou se tak nestane. Při vyhledání chybového kódu se na displeji objeví ER6.
 • EWT1015 EWM1000PLUS – Najednou se zrychlí otáčky bubnu naplno. Pračka nedopere.
 • Dobrý den, pračka Electrolux EWT135210W nedokončila spuštěný program č.1. Zastavila před dokončením praní, neodčerpala, neždímala, dvířka se odblokovala. Nešlo vynulovat a nastavit jiný program. Diagnostika vypsala chybu E51 (bliká 5x červena 1x zelená).

Oprava – Pračka Electrolux nedokončí program

Pokud se na pračce vyskytne takováto závada, tak podle příznaků by vše vedlo na problém v programátoru. Posledních pět let jsme se snažili tyto závady řešit pouze na elektronických řídících modulech. V několika případech to však nepřineslo úspěšný výsledek.

Jednu pračku zobrazující chybu E54 jsme si nechali zákazníkem dovézt k nám do servisu, abychom mohli řešit problém koncepčně.

EWM1000PLUS

Řídící elektronický modul – programátor EWM1000PLUS

Pračka byla otestována v diagnostickém módu a byly prověřeny veškeré jednotlivé díly pračky. Takovýto postup jsme zvolili kvůli tomu, že pračka se chovala podivně i v diagnostickém módu a po projetí jednotlivých kroků testu.

Ventily pro přítok vody nespínaly, oběhové čerpadlo se netočilo, topné těleso nebylo spínáno, vypouštěcí čerpadlo neodčerpávalo vodu motor se netočil, zámek dveří se ustavičně zamykal a odemykal.

Po projití veškerých částí pračky začala závada směřovat k hlavnímu motoru. Měli jsme podezření, že motor vykazuje elektrický svod (ne zkrat) na kostru uzemnění PE (zeleno-žlutý vodič). Revizní přístroj určený k prověření izolačních odporů přístrojů však nevykazoval žádné problémy, které by směřovaly k takovéto poruše. Motor byl přesto vyjmut z pračky a vyfoukán kompresorem. Ukázalo se, že je motor velmi zanesen drobnými vodivými uhlíkovými částicemi z uhlíkových kartáčů. Uhlíky byly taktéž prověřeny. V tomto případě byly uhlíky prohlášeny za funkční.

Pouze komutátor byl vyčištěn isoprophylalcoholem a znovu vyfoukán kompresorem. Po zpětné instalaci motoru do pračky a otestování v diagnostickém módu se pračka konečně začala chovat tak, jak je předepsáno v servisním manuálu. Chyba E54 mohla být konečně vymazána a již se neobjevila.

Závěr k tomuto tématu

Dalo nám velkou práci zjistit takovouto závadu. Jelikož se opravami spotřebičů, jako takových nezabýváme. Specializujeme se pouze na desky s plošnými spoji. Někdy je ale nutné vzít do opravy celý přístroj, abychom mohli otestovat desku s přístrojem, jako jeden celek.

Podle našich informací od našich zákazníků, někteří opraváři si s tímto problémem nevědí rady. Samozřejmě, že v takovýchto případech se bude pozornost uchylovat k elektronickým řídícím modulům. Dokonce jsou známy i případy, že po výměně modulu za nový začala pračka fungovat.

Samozřejmé je, že takováto závada může být způsobena opravdu čímkoliv a pro odstranění závady také vždy nepomůže vyfoukat motor kompresorem. V některých přídadech by to ale pomoci mohlo a určitě by nebylo od věci zahájit takovouto opravu přeměřením topného tělesa, nebo vyfoukáním motoru kompresorem.

Obrázek ilustruje motor zanesený prachem z uhlíků. Pro zvětšení klikněte prosím na obrázek

Dalo by se říci, že všeobecně uhlíkové motory po několikaletém provozu budou zanešeny vodivým prachem a ten pak způsobuje rušení elektronických řídících jednotek praček a sušiček.

Dejte prosím vědět, jestli se něco podobného se děje u ostatních výrobců praček a jestli by také pomohlo vyfoukání uhlíkového prachu z motoru.

  Pošlete nám dotaz:

  Jednoduše vyfoťte porouchané zařízení nebo desku s plošnými spoji (pokud již na desce nebyly prováděny pokusy o opravu) a pošlete prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. Uveďte ještě typ zařízení a letmý popis závady. Obratem Vám zašleme odpověď a návrh řešení opravy. Můžete tak zvážit, zda se vyplatí desku opravit nebo ne.

  Položky označené * je nutné zadat

  Jméno: *

  E-mail: *

  Telefon:

  Předmět:

  Vaše zpráva:

  Můžete přiložit 2 obrázky nebo jiné soubory o velikosti do 3MB:

  Tagged on: