11. 3. 2020 Topné těleso pračky

Topné těleso pračky

Jak otestovat topné těleso pračky AEG a Electrolux

Pračky a sušičky AEG/Electrolux lze přepnout do testovacího diagnostického módu. Díky tomuto módu lze ověřit jednotlivé funkce pračky.

O tématu, jak přepnout pračku do diagnostického módu, pojednává článek umístěný na tomto odkazu.

V pračkách a sušičkách AEG a Electrolux jsou použity stejné, či podobné komponenty. Podobné komponenty jsou použity i v ostatních pračkách a sušičkách jiných výrobců.

Topné těleso pračky

Ilustrační obrázek ukazuje jak vypadá topné těleso pračky sloužící k ohřívání vody v nejen v pračkách, ale i jiných spotřebičích.

V diagnostickém módu, v jednom z kroků tohoto módu, lze tedy provést otestování topného tělesa. Tímto se na těleso připojí síťové napětí 230V a těleso začne vodu ohřívat.

U topného tělesa mohou nastat dvě závady. Buď je topná spirála přerušená, nebo je tam elektrický svod (ne zkrat) na kostru uzemnění PE (zeleno-žlutý vodič).

Svod na topném tělese

Tento svod je velice zákeřný. Takový svod způsobí proudění bludných proudů v pračce a ruší tak citlivé elektronické obvody v řídícím modulu.

To může způsobit ukončení pracího programu a vykazování různých chyb, které pračka vypisuje na displej jako Error, např. E32, E42, E52, E54 a mnoho jiných. Pokud pračka displej nemá, chyba se „vybliká“ patřičnými LED kontrolkami.

Electrolux E54V tuto chvíli nemá cenu bádat nad tím co chyba-Error znamená. Chyby jsou hlášeny proto, že je řídící elektronika programátoru jaksi zmatená. Nutno ještě dodat, že některé modely praček, sušiček apod. chybu ani nezobrazují. To znamená, že se na signalizaci chyby spolehnout úplně nedá.

V tomto případě pračka, nebo i jiné zařízení může předčasně ukončovat program nebo program nedokončit. Zkrátka, může se chovat nepředvídatelně. S tímto problémem jsme se setkali u jedné opravy vrchem plněné pračky Electrolux. V tomto případě šlo o svod na motoru.

Jak otestovat topné těleso pračky

Pro otestování topného tělesa pračky, pro zjištění přechodového nebo izolačního odporu mezi kostrou (PE uzemnění, zelenožlutý vodič) slouží revizní přístroj. Přechodový odpor lze také někdy zjistit obyčejným ohmmetrem. Viz obrázek níže.

Otestování topného tělesa pračky

Mezi PE a jedním konektorem (je jedno kterým) musí být naměřen nekonečný odpor. Pokud zde nějaký odpor naměříme např. mega-ohmy nebo kilo-ohmy, topné těleso vykazuje svod a tento svod pak ruší elektroniku.

Ne vždy se ale nechá svod na čidle tímto způsobem zjistit. Někdy se svod projeví, až když se na topné těleso přivede vyšší napětí (např. 300V i více). Právě k takovémuto způsobu otestování slouží revizní přístroj pro spotřebiče.

Z další praxe se ukázalo, že pokud se připojí střídavé síťové napění 230V přímo na těleso, L (vodič fáze) a N (pracovní vodič) a měří se střídavé napětí mezi PE a L nebo mezi PE a N, musí být naměřeno střídavé napětí menší než 10V. Pokud je naměřeno více jak 10V, tak toto měřené těleso vykazuje svod na kostru PE. Obvykle je zde naměřeno 50 až 100V. Takto by se tedy také dalo v domácích podmínkách svod na tělese odhadnout.

Zabudované topné těleso do prostoru bubnu pračky

Přepnutím přepínače do další polohy diagnostického testovacího módu se obvykle provede např. otestování tlakového spínače a tlakového čidla (záleží na modelu zařízení).

    Pošlete nám dotaz:

    Jednoduše vyfoťte porouchané zařízení nebo desku s plošnými spoji (pokud již na desce nebyly prováděny pokusy o opravu) a pošlete prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. Uveďte ještě typ zařízení a letmý popis závady. Obratem Vám zašleme odpověď a návrh řešení opravy. Můžete tak zvážit, zda se vyplatí desku opravit nebo ne.

    Položky označené * je nutné zadat

    Jméno: *

    E-mail: *

    Telefon:

    Předmět:

    Vaše zpráva:

    Můžete přiložit 2 obrázky nebo jiné soubory o velikosti do 3MB:

    Tagged on: