Přidáno: Bře 16 2020
Kategorie oprav: Elektroservis - Realizované opravy, Opravy řídících karet topení

Dakon Dagas porucha manostatu

Dakon Dagas porucha manostatu. Majitel plynového kotle DAKON DAGAS 02-24 BT nás kontaktoval s dotazem, že jeho kotel nenaskočí a hlásí poruchu, která je v manuálu popsána následovně:

dagas-led-signalizace“Manostat tlaku vzduchu se během provozu rozepnul”
“Manostat tlaku vzduchu nesepnul při startu”

Jedná se o podobnou závadu kotle, který nezapálí. Závada je popsána v článku “Oprava kotle DAKON KOMPAKT 24 CT – Nezapaluje“.

Všeobecně manostat v plynových kotlích zajišťuje koloběh vzduchu ve spalovací komoře a aby fungoval odtah spalin do komínu. Tato funkce je specifická hlavně pro Turbo kotle, tzn. kotle, které nejsou připojeny na klasický komín a neprobíhá tak přirozený odtah spalin.

Pro odtah spalin slouží ventilátor, který vytváří podtlak ve spalinové cestě. Manostat vyhodnotí, jestli je odtah správný a povolí řídící jednotce plynového kotle další patřičný krok.

Dakon Dagas porucha manostatu

Dakon Dagas porucha manostatu – Oprava plynového kotle

Pokud kotel DAKON DAGAS 02-24 BT hlásí poruchu manostatu tlaku vzduchu a kotel nezapaluje, tak je nutno hledat problém ve spalovací komoře nebo v cestě odtahu spalin – odkouření.

Okamžitý tlak je do manostatu přiváděn hadičkou. Hadička bývá někdy ucpána. Někdy se hadička dokonce uvolní a zůstane odpojená. To může být také zapříčiněno ucpanou hadičkou nebo nánosem nečistot v odtahovém systému odkouření.

V dalších případech může být pak na vině manostat, ventilátor nebo ovládací elektronická jednotka kotle. Manostat, jako takový bývá obvykle v pořádku. V našem případě byl nalezen problém v řídící jednotce plynového kotle. Řídící modul nesprávně vyhodnocoval informaci z manostatu a nebyl tak schopen ovládat ventilátor v odtahovém potrubí.

Po opravě v našem elektroservisu a domluvě s panem majitelem byl modul elektroniky zabalen a poslán zpět na jeho adresu. Plynový kotel může nyní opět fungovat.

Pravděpodobně se podobná závada může objevit i u následujících kotlů, avšak doposud jsme tyto elektronické řídící jednotky s podobnou závadou neopravovali.

  • SIT 7530165 7530165_01 0.580.228
  • SIT LA PRECISA 7530171_01
  • 0580134 8716010912 8716013466
  • DAKON DAGAS 02 – 24 CK
  • Bosch ZWA24-2A/K, ZWA24-2AD/KD, ZSA24-2AD/KD
  • Buderus U042-24K/Gaz 4000 W
  • PCB 7530165_01
  • 0581510 8716011124
Pošlete nám dotaz:

Jednoduše vyfoťte porouchané zařízení nebo desku s plošnými spoji (pokud deska není uvedena na našich stránkách) a pošlete prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. Uveďte ještě typ zařízení a letmý popis závady. Obratem Vám zašleme odpověď a návrh řešení opravy. Můžete tak zvážit, zda se vyplatí desku opravit nebo ne.
Položky označené * je nutné zadat

Jméno: *

E-mail: *

Telefon:

Předmět:

Vaše zpráva:

Jaká je četnost poruchy?

Někdy funguje a někdy neNefunguje vůbec

Jaký byl průběh poruchy zařízení?

Závada se objevovala postupněZávada se objevila během provozuZávada se objevila náhle po zapnutíZávada se objevila po delší době nepoužívání zařízeníJiný způsob projevení závady

Můžete přiložit 2 obrázky nebo jiné soubory o velikosti do 3MB: