11. 3. 2020 Jak otestovat napouštěcí ventil pračky AEG a Electrolux

Napouštěcí ventil pračky

Jak otestovat napouštěcí ventil pračky AEG a Electrolux

Pračky a sušičky AEG/Electrolux lze přepnout do testovacího diagnostického módu. Díky tomuto módu lze ověřit jednotlivé funkce pračky.

O tématu, jak přepnout pračku do diagnostického módu, si můžete přečíst v samostatném článku umístěném na tomto odkazu.

V pračkách a sušičkách AEG a Electrolux jsou použity stejné, či podobné komponenty. Podobné komponenty jsou použity i v ostatních pračkách a sušičkách jiných výrobců.

Napouštěcí ventil pračky

Ilustrační obrázek ukazuje dvoucestný napouštěcí ventil.

Napouštěcí ventil pračky – je jich více než jeden

V pračce bývají použity napouštěcí ventily pro předpírku, praní a aviváž. Ke vstupní napouštěcí vodovodní hadici je připojen trojcestný rozbočovací ventil. Jedná se o tři samostatně spínané ventily řízené z elektronického modulu. Ventily jsou řízeny triaky. Triaky jsou řízeny z mikroprocesoru na elektronické desce. Zvolený program a fáze tohoto programu určí, který ventil bude za jakých podmínek sepnut, či vypnut.

trojcestný napouštěcí ventil

trojcestný napouštěcí ventil

Obrázky ilustrují instalovaný trojcestný napouštěcí ventil

Sepnutí napouštěcího ventilu znamená, že po připojení síťového napětí přes triak na desce s plošnými spoji řídícího modulu, se aktivuje elektromagnet umístěný ve ventilu a tím dojde ke změně polohy utěsňovací části uvnitř ventilu a voda začne volně procházet z vodovodního řádu do výstupní hadice ventilu.

Z těchto tří ventilů vedou tři hadice. První do zásobníku pro prací prostředek předpírky. Druhý vede do zásobníku pro prací prostředek hlavního praní. Třetí hadice pak vede do zásobníku s aviváží nebo se používá pro připojení pračky na horkou vodu.

Pro otestování ventilů v diagnostickém módu slouží první tři polohy otočného přepínače.

V prvním kroku (poloze otočného přepínače) diagnostického módu je sepnut první ventil.

Hadice tedy napouští vodu přes zásobník předpírky. Po otočení přepínače do další polohy spíná druhý ventil. V další poloze pak třetí ventil.

Přepnutím přepínače do další polohy diagnostického testovacího módu se obvykle provede např. otestování topného tělesa (záleží na modelu zařízení).

  Pošlete nám dotaz:

  Jednoduše vyfoťte porouchané zařízení nebo desku s plošnými spoji (pokud již na desce nebyly prováděny pokusy o opravu) a pošlete prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. Uveďte ještě typ zařízení a letmý popis závady. Obratem Vám zašleme odpověď a návrh řešení opravy. Můžete tak zvážit, zda se vyplatí desku opravit nebo ne.

  Položky označené * je nutné zadat

  Jméno: *

  E-mail: *

  Telefon:

  Předmět:

  Vaše zpráva:

  Můžete přiložit 2 obrázky nebo jiné soubory o velikosti do 3MB:

  Tagged on: